Popüler Yeniler
Reklamlar

Almanya'daki referandum oylamasında skandal: Fotoğrafın paylaşıldığı tarihe dikkat

Anayasa değişikliği referandumu için Almanya’da oy verecek seçmenler için gönderilen oy pusulası ve zarfların başkonsolosluklara ulaştırılmadan önce Duisburg’daki bir AKP yöneticisinin mühürlü oy pusulası ile poz verdiği ortaya çıktı.

Birgün’den Gülçin Gökdere’nin haberine göre, AKP yöneticilerinden Ahmet Duran, 11 Mart 2017 tarihinde Almanya’nın Duisburg kentindeki seçim koordinasyon merkezinde çektiği bir fotoğrafı Facebook hesabından paylaştı. Fotoğrafta Duran’ın elinde 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumunda kullanılmak üzere hazırlanan mühürlü bir oy pusulası olduğu görülüyordu.

Hırsızlık erken başladı! Frankfurt’ta oy verme işlemi durduruldu

[Haber görseli]

AKP ‘EĞİTİM AMAÇLI’ DEDİ, YSK YALANLADI

Almanya’daki AKP yetkilileri tartışma üzerine 11 Mart tarihinde çekilen ve Facebook üzerinden paylaşılan söz konusu fotoğrafın kendilerine eğitim çalışmaları esnasında sandık görevlilerini bilgilendirmek amaçlı gönderildiğini belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada eğitim amaçlı oy pusulası gönderme gibi bir uygulamanın olmadığını belirterek, yurtdışına gönderilen oy pusulalarının sevkiyatının 12 ve 18 Mart tarihlerinde yapıldığını dile getirdi.

CHP PM ÜYESİ ÇAM: YSK’YA ŞİKAYETTE BULUNUP SAVCILIĞA TAŞIYACAĞIZ
Yaşanan olayı gündeme getiren ve konuyu savcılığa taşıyacağını belirten CHP PM Üyesi Emre Çam yaptığı açıklamada, “Bu oy pusulasının AKP bürosunda ne işi var? 12 Mart’ta gönderilmeye başlanan oy pusulaları nasıl oluyor da 11 Mart’ta Almanya’nın Duisburg şehrinde bulunuyor? Biz sandıkların başında duruyoruz ancak oy çuvallarını konsolosluk binasına kilitliyoruz. AKP bürolarından oy pusulası çıkması açıklanamaz. Bu konunun takipçisi olacağız. YSK’ya şikayette bulunup savcılığa da suç duyurusu yapacağız” açıklamalarında bulundu.

Bu arada Duran, olayın ortaya çıkmasının ardından Facebook üzerinden yaptığı paylaşımını sildi.